Jedną z wazniejszych sfer w życiu człowieka jest sfera poczucia bliskości. Bliskość czasami mylona jest z seksem, choć ma ona o wiele szersze znaczeniw w budowaniu jakości relacji z ważną dla nas osobą. Zatem co jest istotą bliskości?

Aby mogła zaistnieć bliskość, ważne są cztery składniki, tj. wzajemność, sekretność, emocje i życzliwość. Bez wzajemności, a także braku otwartości, nie można być bliso z drugą osobą. Z kolei sekretność tworzy wyjątkowość związku i to ona sprawia, że temperatura emocji pomiędzy dwojgiem ludzi wzrasta. W tej sferze para poznaje najwzajem swoje pragnienia, dążenia, co jest dla nich ważne, a co ich porusza.

U niektórych osób bliskość może wywoływać lęk. Być może taka osoba w wyniku odtrącenia cały czas nosi w sobie rany, które mentalnie otwierają się, kiedy ktoś próbuje się do niej zbliżyć. Jest to nałożenie kalki z przeszłości na obecne sytuacje. Bywa tak, że osoby te po prostu wolą wchodzić w powierzchowne relacje lub szybko się z nich wycofywać, aby nie czuć rozczarowania bądź po prostu zaufać. Jak stworzyć prawdziwą bliskość w związku? Od czego zacząć?

Po pierwsze, zacznij od SIEBIE. Zaakceptuj samego siebie i to kim jesteś - z całym zestawem cech pozytywnych, a także negatywnych. Będziesz tylko wtedy gotowa/wy zbliżyć się do drugiego człowieka, jeśli zaakceptujesz prawdę na własny temat.

Daj sobie prawo do tego, aby doświadczać i eksperymentować... Otwórz swoje serce, włącz ciekawość i zobacz co się stanie. Tylko wtedy będziesz miała/miał szansę przekonać się na czym polega prawdziwie bliska, wartościowa relacja.

Moja profesor od wykładów z Emocji i Motywacji powiedziała kiedyś coś bardzo ważnego: że cały świat dąży do równowagi…

W bliskości nie chodzi o to, aby przebywać ze sobą 24 h na dobę i wiedzieć o sobie absolutnie wszystko. Tu chodzi bardziej o wyważenie. Warto mieć własny świat i sprawy, które dotyczą tylko nas samych. Poza tym, jak już wspominałam, najważniejszą relację tworzysz z samym sobą, dlatego bądź w dobrym kontakciez własnymi myślami i uczuciami, a także dawaj sobie prezenty, które bedą poprawiać Twoje samopoczucie.