Już od najmłodszych lat jesteśmy przygotowani do dokonywania wyborów. Najpierw rodzice uczą nas zasad i reguł poruszania się po świecie, abyśmy mogli rozpoznawać, co jest dla nas dobre a co złe, co nam szkodzi a co nie... Z czasem do wspomnianych reguł dochodzą osobiste doświadczenia, przez co świat staje się jeszcze bardziej zrozumiały.

Kiedy młody człowiek staje coraz bardziej niezależny - w sensie mentalnym, rzeczą jest pojawienie sie własnej perspektywy na świat ..., wtedy do głosu dochodzą osobiste wartości i przekonania... które są jak personalny GPS ppomagający w podejmowaniu różnego rodzaju decyzji. Czy dokonywaniu wyborów jest trudne? Czy istnieją złe decyzje...?

W swoim gabinecie napotykam wiele osób, które obawiam się podjęcia waznej dla nich decyzji. Bywa, że strach jest tak paraliżujący, że nie widzą oni żadnej innej perspektywy wyjścia ze swojej sytuacji. Wolą pozostać w tzw. zawieszeniu, mając nadzieję, że ta podstawa odwiedzie ich od kosztów podjetej decyzji. Nic bardziej mylnego, koszty pojawiają się prędzej czy później i ostatecznie to od tych osób zależy, jakie nadadzą temu zdarzeniu znaczenie - pozytywne czy negatywne.

Czy można uniknąć złych decyzji? Z perspektywy psychologicznej nie ma czegoś takiego jak zła decyzja, bowiem każda decyzja niesie za sobą cenne doświadczenie, które jest niezbędne do tego, aby móc rozwijać się i podejmować jak najlepsze dla nas wybory. Tylko wtedy kiedy zadamy sobie pytanie, czego nas dana decyzja nauczy, spowodujemy, że z przeszłości naszą uwagę przeniesiemy w przyszłość. Nas mózg będzie szukał zastosowania do tej nauki i na pewno znajdzie, jeśli nie dziś - to jutro.

Dlatego, zamiast obawiać się podejmowania decyzji, proponuje włączyć ciekawość i odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie - czego nowego nauczyć nas to nowe doświadczenie? Każda decyzja jest lekcją, którą zastosujemy w przyszłości, gdyż to właśnie decyzje budują nasze doświadczenie, pewność siebie, charakter, a także wartości życiowe. I na koniec najważniejsze - warto pamiętać o tym, aby podjęta decyzja była decyzją, za którą będziemy brać całkowitą odpowiedzialność

.... Miejcie odwagę być bohaterami swojej osobistej historii i twórzcie ją z dumą! ... każda decyzja niesie za sobą cenne doświadczenie....