Stres – wróg numer 1 dzisiejszych czasów. Jak sobie z nim radzić?


Czy wiesz, że według badań 71% osób uważa, że ma stresujące warunki pracy? Powodem najczęściej są współpracownicy, szef, natłok obowiązków, praca na wczoraj, długotrwała rywalizacja, brak jasnych priorytetów. 

Z drugiej strony kręgosłup daje ci się we znaki? Chorujesz? Masz bóle głowy? Spięte mięśnie? Wyglądasz na kilka lat więcej, niż wskazuje metryka, bez przerwy podjadasz, przybywa Ci kilogramów, szybko się denerwujesz lub budzisz się w nocy? 

Przyczyną może być ciągły stres. Nieleczony prowadzi do chronicznych dolegliwości, zmniejsza odporność organizmu,  zwiększa istotnie ryzyko ataku i zawału serca, nowotworów oraz chorób układu trawiennego, lęku i w konsekwencji depresji. Może prowadzić do wypalenia zawodowego, a w konsekwencji do utraty pracy, utraty rodziny i przyjaciół. 

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornia pokazują także, że ekspozycja na ciągły stres wpływa na zmianę struktury DNA mogąc skrócić życie średnio o 4 do 8 lat…

Co zrobić w takim razie?

Najlepiej pozbyć się czynnika stresującego, często jednak jest to trudne lub prawie niemożliwe. Dlatego to co pomaga to umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Jak sobie ze stresem radzić wobec tego?

 • Więcej się śmiej – dzieci śmieją się 300 razy w ciągu dnia, dorośli tylko 15!
 • Dbaj o regularny sen – naukowcy wskazują, że regularny sen pozytywnie wpływa na zmniejszenie stresu.
 • Pomagaj innym – tak bycie wolontariuszem redukuje stres!
 • Ogranicz oglądanie telewizji - dzięki temu zwiększysz swoją wyobraźnie, sprawisz, że będziesz czuć się bardziej dowartościowanie, pozytywnie wpłyniesz na to jak postrzegasz swoją rzeczywistość
 • Zacznij ruszać się regularnie – nie tylko uwolnisz więcej endorfin, wpłyniesz pozytywnie na postrzeganie tego co robisz dla siebie, ale także zaczniesz dostrzegać świat z innej perspektywy. 
 • Znajdź lub odnów swoje pasje – pomogą rozwinąć Twoją wyobraźnię i odwrócić uwagę od czynników stresujących. 
 • Znajdź swój cel w życiu - poczucie sensu w życiu pomaga radzić sobie z czynnikami stresującymi znacznie lepiej.
 • Wyznacz swoje wartości – życie w zgodzie ze swoimi wartościami na co dzień pozwoli Ci pozostać sobą nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
 • Zweryfikuj swoje przekonania – może zamiast Cię wspierać dotychczas, dokładają oliwy do ognia stresu
 • Naucz się wyznaczać swoje granice – mówiąc krótko - naucz się być asertywnym. Umiejętność powiedzenia „Nie” istotnie wpłynie na redukcję czynników stresogennych
 • Spróbuj patrzeć na sytuację stresogenną z innych perspektyw – zastanów się co innego może przynieść dana sytuacja. Fotografowie mówią, że różnica między przeciętnym, a doskonałym zdjęciem to zazwyczaj kilka kroków.
 • Zwróć się o pomoc do specjalisty psychologa, najlepiej tego, który specjalizuje się w chronicznym stresie i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Nauczy Cię jak sobie ze stresem radzić. 

Trzymaj się!

Magdalena Kowalska

Psycholog, Biegła Sądowa

Moim celem jest pomoc innym w odnalezieniu trwałej równowagi w jak najszybszym czasie. Wiem, że pomagając moim pacjentom w odnalezieniu równowagi pomagam im cieszyć się życiem. 

Pomagam żołnierzom wracającym z misji, marynarzom, ofiarom wypadków i traumatycznych przeżyć (śmierć, rozwód, próba samobójstwa, utrata pracy), którzy zmagają się z zespołem stresu pourazowego (PTSD) oraz ich rodzinom. Bardzo często także odwiedzają mnie pracownicy i właściciele firm i korporacji skarżący się na ogrom stresu w pracy, braku poczucia sensu w życiu. Wszystkim im pomagam odnaleźć równowagę i uczę jak radzić sobie ze stresem. 

Mój cel realizuję poprzez skuteczne zastosowanie nowoczesnych narzędzi psychologicznych oraz coachingowych. Pracuję w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR) zarówno podejmując pacjentów w moim gabinecie w Gdyni jak i poprzez skype. 

Wizytę umówisz już dziś na umów wizytę

Opnie moich pacjentów znajdziesz na zobacz opinie pacjentów

Więcej dowiesz się na www.magdalenakowalska.pl